Darmowa dostawa od 170zł 🙂

Koszyk

Kolekcja wazonów dekoracyjnych ze szkła w połączeniu z drukiem 3D

Dopełnienie - dyplom magisterski, wazony ze szkła w połączeniu z drukiem 3D.
Dopełnienie - dyplom magisterski

Dyplom magisterski

Projekt wykonany na Wydziale Ceramiki i Szkła w ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Katedra Szkła, II Pracownia Szkła Użytkowego

Autor: Dominika Jędrychowska
Promotor: prof. Beata Mak-Sobota
Asystent: Justyna Żak

Dopełnienie – to kolekcja czterech wazonów dekoracyjnych będących połączeniem szkła dmuchanego z elementami drukowanymi na drukarce 3D.
Wazony składają się z trzech mobilnych części. Dwa szklane elementy łączone są obręczą drukowaną w 3D z filamentu. Kwiaty umieszczane są wewnątrz wazonu, pod kloszem. Pozwala to aranżować kompozycje florystyczne w nowy, niecodzienny sposób. Rośliny są chronione, a ażurowa struktura drukowanej obręczy zapewnia im dopływ powietrza. Kształty naczyń pozwalają na ich obustronne wykorzystanie, w zależności od potrzeb.

Wielkość poszczególnych wazonów wynosi:

12cm wys./9cm śr.;
24cm wys./20cm śr.;
40cm wys./30cm śr.
44cm wys./38cm śr.

Dopełnienie - dyplom magisterski, wazony ze szkła o różnych wielkościach.
Dopełnienie - dyplom magisterski, ażurowa struktura 3D

Inspiracją do stworzenia ażurowości w elementach drukowanych stały się fotografie roślin pod mikroskopem. Widoczna na zdjęciach struktura tkanek roślinnych idealnie nadawała się jako motyw przewodni. Ponadto było to bezpośrednie nawiązanie do kwiatów, które miały znaleźć się w wazonach.

Projekt magisterski Dopełnienie doczekał się swoich prototypów w skali 1:1. Mniejsze formy wazonów zostały wydmuchane ze szkła sodowego w hucie znajdującej się na terenie ASP we Wrocławiu, a większe elementy w hucie w Harrachovie. Obręcze zostały wymodelowane w programie komputerowym do tworzenia obiektów 3D. Następnie podjęty został szereg prób związanych z wydrukiem projektu w 3D. Ostatecznie obręcze drukowane były w technologii Osadzania topionego materiału (tzw. FDM) w oparciu o działanie drukarki Zortrax M300 z tworzywa Z-HIPS. Jednak ażurowa forma obręczy docelowo zakłada zastosowanie technologii wydruku 3D nazywanej Selektywnym Spiekaniem Proszków (tzw. SLS)

Animacja obrazująca działanie wazonów

Animacja wykonana na zajęciach “Współczesne sposoby prezentacji i przekazu” na ASP we Wrocławiu,
wykładowca Mira Boczniowicz.

Wazony sprawdzą się jako element dekoracyjny podczas wszelkiego rodzaju uroczystości. Pomogą firmom cateringowym dopełnić wystroju nakrywanego stołu. Projekty odnajdą się we wnętrzach, szczególnie tych minimalistycznych. Projekt skierowany jest także do właścicieli kotów, którzy mają problem z podjadaniem kwiatów przez pupili.
Projekt wpisuje się w obecnie stale rozwijający się trend wykorzystywania technologii druku 3D w projektowaniu. Łączy ze sobą tradycję z nowoczesnością.

Galeria zdjęć projektu Dopełnienie